Остеоартрит собак і кішок, також званий як остеоартроз, артрит або остеоартрит, є хронічним прогресуючим дегенеративним захворюванням, що вражає суглоби тварин. Він викликає сильний запальний процес і біль в суглобах, іноді серйозно впливаючи на якість життя тварин, обмежуючи їх рухливість і знижуючи їх життєздатність. Остеоартрит найчастіше зустрічається у дорослих і літніх собак, особливо схильні до захворювань суглобів великі собаки. Найбільш схильні до остеоартриту собаки певних порід, таких як лабрадор, золотистий ретривер, німецька вівчарка, боксер, бернський зенненхунд і ротвейлер.
Остеоартрит також може вражати котячих. На жаль, це документально зафіксована реальність. Котячий остеоартрит або артрит зустрічається в основному у літніх кішок і частота прояву хвороби дуже висока (до 90%). Однак кішка - тварина, яка швидко пристосовується до будь-якої ситуації, в тому числі й до болю в суглобах. Тому часто досить складно визначити, чи є у вашої кішки остеоартрит чи ні. Наприклад, лінива кішка, трохи апатична при русі, яка не бажає стрибати, може страждати від болю в суглобах, викликаного артритом. Безсумнівно, візит до ортопеда і здійснення відповідних рентгенологічних досліджень зможуть виявити наявність остеоартриту.
Найбільш часто на остеоартроз уражуються наступні суглоби: коліна, лікті, плечі, стегна і хребет як у собак, так і у кішок.
Як згадувалося раніше, остеоартрит - хронічне і прогресуюче захворювання. Збільшення тривалості життя, відсутність адекватних і постійних фізичних вправ, надмірна вага, всі ці фактори впливають на спосіб життя наших чотирилапих друзів і є основними причинами, через які остеоартрит став найбільш поширеним ортопедичним захворюванням у собак і кішок в останні кілька десятиліть.
Запалення, яке супроводжує всі стадії остеоартриту разом з дегенерацією хряща, є причиною болю в суглобах: набряк, дискомфорт при пальпації та опір до рухів згинання/розгинання або утруднення підтримки ураженої кінцівки - все це симптоми, які можуть вказувати на наявність запалення суглобів. Однак важливо пам'ятати, що запалення суглобів необов'язково пов'язано з остеоартритом, але може бути наслідком травми (наприклад, розтягнення зв'язок), фізичного навантаження або надмірної спортивної активності, інфекції (септичний артрит) або як наслідок системного захворювання (наприклад, лейшманіоз).
Серйозні травми суглоба, наприклад, розрив хрестоподібної зв'язки коліна, а також повторювані й часті мікротравми, можливі в разі перевтоми або надмірної спортивної активності, можуть викликати повільну дегенерацію хряща, що в довгостроковій перспективі призводить до розвитку остеоартриту.
► Добавки для здоров'я суглобів собак
► Добавки для здоров'я суглобів котів
Як розвивається остеоартроз?
Остеоартрит - найбільш часте і поширене захворювання кісткової системи собак. Розвиток остеоартриту полягає в прогресуючій зміні структури хрящів, що оточують кістки всередині суглобів. Ця фаза артриту також супроводжується зміною зв'язок, що оточують суглоб, суглобової капсули та синовіальної рідини. На всіх етапах остеоартриту завжди присутні синовіальне запалення, окисне пошкодження і дегенерація хряща, які сприяють виникненню болю в суглобах.
Які фактори призводять до розвитку остеоартриту?
На жаль, є ряд чинників, які сприяють виникненню остеоартриту: вік собаки, порода, ожиріння або надмірна вага, травма суглоба (перелом, розрив зв'язок тощо) і механічні навантаження, як у собак, що займаються аджиліті.
Чи викликає остеоартрит біль?
Остеоартрит - це захворювання, що характеризується болем в суглобах, який на початкових стадіях може виникати періодично, але стає все більш інтенсивним в міру прогресування захворювання. Хронічний перебіг болю в суглобах являє собою стан, який сильно впливає на якість життя тварини. Фактично такі дії, як біг або стрибки, стають обтяжливими для суглобів.
Як розпізнати остеоартрит у кішок?
Остеоартрит кішок - недооцінене захворювання саме тому, що симптоми часто розпливчасті, а біль і кульгавість не завжди очевидні. Таким чином, клінічні ознаки остеоартриту у кішок сильно розрізняються. Кілька очевидних ознак: зниження фізичної активності, відсутність схильності до стрибків, надмірний ріст кігтів (через низьку фізичну активність). Кульгавість у кішок виявити дуже складно.
Чи можна вилікувати остеоартрит?
На жаль, остеоартроз не піддається лікуванню. Артрит можна контролювати - уповільнити його розвиток, зменшити запалення і біль. Для цього необхідно вжити певних заходів: зміна способу життя, контроль ваги, застосування певних дієт, приймання ліків або добавок, створення протоколу фізіотерапії.
Постановка діагнозу
Якщо ви підозрюєте, що у вашої кішки або собаки може бути остеоартрит, слід звернутися до ветеринара-ортопеда. Лікар зробить рентген і зможе встановити, чи страждає тварина на остеоартроз чи ні. Він також зможе визначити тяжкість захворювання, спрогнозувати його прогресування і можливі ускладнення.